Најново

Избор на уредникот

Тренди

Психологија

Честото досадување може да ви го скрати животот

  Стручњаците тврдат дека постојаното чувство на досада може да ги зголеми шансите порано да го напуштите овој свет. Научниците Ани Бритон и Мартин Шипли...

Лутината е поштетна за здравјето на постарите луѓе отколку тагата

  Губењето на брачниот партнер постарите луѓе можат особено тешко да го доживеат, но една нова студија покажува дека емоција која преовладува во тие моменти...

Сексуален развој кај децата: што е нормално, а што не е?

  Како што се развиваат физички, емоционално и социјално, децата се развиваат и сексуално. Дури и малите деца се впуштаат во сексуално однесување преку допирање...

На кој начин личносните особини влијаат на вашето здравје

  Сте се запрашале ли како вашите личносни особини, во контекст на врските и меѓучовечките односи, влијаат на вашето здравје? Доктор Роналд МекКој од Кралскиот...

Сиромашните луѓе сочувствуваат повеќе отколку богатите

  Едно научно истражување покажало дека богатите луѓе потешко ги препознаваат сигналите на луѓето кои ги погодиле тешки животни проблеми. Припадниците на пониската социоекономска класа...

Уметноста усреќува и го подобрува менталното здравје

  Одење во театар, слушање музика, свирење, сликање и занимавање со други облици на уметност го подобрува расположението и го чува здравјето. Научниците од норвешкиот...

Наука и технологија

НАСА ги претстави најновите одела за престој во вселената

  Дека НАСА забрзано се подготвува за враќање на Месечината во 2024 година покажува и претставувањето на двата нови модели на одела за престој во...

„Вистински приказни“ е новата кампања на Huawei, со која светот станува подобро место за живеење

  Huawei ја започна кампањата Вистински приказни, која покажува како заедничкото работење на постигнување технолошки напредок може да го направи светот многу подобро место за...

Постигна ли Гугл квантна надмоќ?

  Според изјавата од Гугл која беше објавена во Financial Times, а ja пренесоа многу агенции, можеби сме на прагот на револуција на компјутерите. Од...

Од Фејсбук размислуваат да го сокријат бројачот на “лајкови”

  Фејсбук планира да тргне по стапките на Инстаграм и почна да експериментира со криењето на мерачот за лајкови. Промената ќе се состои во тоа...

Регионот на Азија и Пацификот е лидер во 5G иновациите, а Huawei дава клучен придонес за одржливиот развој на дигиталната економија

  Петтиот по ред Ден на азиско-пацифичките иновации се одржа во кинескиот град Ченгду. Тема на годинашното издание е „Иновации кои овозможуваат дигитализација на азиско-пацифичкиот...

Забава

Што открива вашето „буцкасто“ кутре за вас

  Дански истражувачи утврдиле дека се големи шансите дебелите луѓе да имаат дебели кучиња, поради тоа што почесто им даваат слатки. Зачестеноста на кучиња со...

Пет занимливости за петок 13

  Потеклото на верувањето за "баксузот" на петок 13 не е познато. Целата работа можеби потекнува уште од библиско време, бидејќи тринаесеттиот гостин на тајната...

Експертите советуваат како да ги зачувате парите од крадци на патувањата

  Многу често при планирањето на своите патувања се среќаваме со дилемата како да ги зачуваме парите од крадци. Експертите на оваа тема имаат неколку...

Баварците имаат едно од најнеобичните натпреварувања на светот

  Мажи во традиционална баварска носија, клечејки околу маси, се натпреваруваат во борење со прсти (fingerhakeln). Ова е едно од најнеобичните натпреварувања на светот. Победник...

Како изгледа еден обичен автомобилски отпад во Дубаи

  Автомобилските отпади генерално важат за многу депресивно место на кое завршуваат возила кои се дотраени, со дефекти и не се во возна состојба. Но,...

Забрането е копирање на текстот!