Технологија

Технологија

Научниците создадоа „ултра бела“ боја што може да заштеди енергија

dart
  Научниците во Соединетите Држави развија боја која е значително „побела од моментално белата боја“. Новата, „ултра бела“ боја е таква бидејќи содржи бариум сулфат,...
Технологија

Новото возило на Хјундаи со назив TIGER е наменето и за истражување на други планети

dart
Hyundai, кој неодамна се здоби со удел во акциите на напредната компанија за роботика Boston Dynamics, го претстави новиот четириножен „пешачки автомобил“. Првиот ваков концепт...
Технологија

Апликацијата Клубхаус го привлекува интересот на обожавателите на социјалните мрежи, а ја користи и Елон Маск

dart
Делумно радио, делумно апликација за разговор, конференциски повик или групен аудио разговор, Клубхаус сè повеќе ги привлекува љубителите на социјалните медиуми. Апликацијата, која во моментов...
Технологија

Вештачката интелигенција подобро ги предвидува карактерните црти на поединците отколку луѓето

Biba
Нова студија направена во Русија покажува дека вештачката интелигенција подобро од луѓето ги препознава карактерните црти на една личност, само со прегледување на нејзините селфи-фотографии....
Технологија

WhatsApp со нова десктоп верзија која овозможува видеоповици за групи до 50 учесници

Biba
WhatsApp наскоро треба да овозможи заеднички видеоповик за 50 учесници, но на верзијата за компјутери. Кога WhatsApp ќе ја воведе новата опција, таа ќе стане...
Технологија

Неофицијално се појавија слики за изгледот на првиот гејмерски мобилен телефон на Леново

Biba
  Неколкуте промотивни видеа што „протекоа“ на интернет го откриваат изгледот на првиот гејмерски паметен телефон на Леново. Станува збор за паметен телефон наречен Леново...
Технологија

Врвните технологии кои ги поседува Ultra Vision Leica камерата на Huawei P40 Pro

Biba
Фотографијата е универзален јазик. Од нивното претставување, флегшип моделите на сериите P на Huawei станаа најдобар партнер на аматерите и на професионалците.     Секој...

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.