Гастрономија

Нискокалоричен чипс од краставици печен во рерна

 

Потребни состојки:

2 краставици со средна должина или 3 мали

1 лажица маслиново масло

2 лажички јаболков оцет (или друг по ваш избор)

1/2 лажичка морска сол

Начин на подготовка:

  1. Краставиците исечкајте ги на многу тенки тркалца и оставете ги на кујнска хартија да се исцедат.
  2. Потоа ставете ги во сад и измешајте ги со маслото, оцетот и солта.
  3. Наредете ги тркалцата краставица едно до друго во тепсија обложена со хартија за печење.
  4. Сушете ги во рерна на 80 степени Целзиусови 3-4 часа или додека да станат крцкави.

На здравје!

 

 

Можеби ќе ве интересира

Колбаси со зеленчук потпечени во рерна

Biba

Брзо и сочно колаче од какао, без јајца и млеко

Biba

Мафини со банана

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.