Технологија

Xperia 5 IV е новото од Sony

По изглед, новиот смартфон е речиси идентичен по големина со моделот Xperia 5 III, а иако е пократок и потесен за 1 мм, сепак е потежок за 4 грама. Најголемо внимание привлекува 6,1-инчниот OLED екран со резолуција од 1.080 x 2.520 пиксели со променлива стапка на освежување од 120 Hz, а новиот панел е 50 отсто посветол од стариот.

Батеријата е 10 проценти поголема со капацитет од 5.000 mAh, што може да се наполни до 50 проценти за 30 минути преку PD полнач од 30 W. Sony ветува дека батеријата ќе остане „здрава“ до три години.

Сепак, полначот се купува посебно, па дури и USB-кабелот бидејќи Sony ја отстрани целата пластика од многу компактното пакување. Позитивна белешка, Xperia 5 IV има безжично полнење, прво за серијата 5.  

Што се однесува до камерите, има три камери на задната страна, главна, ултраширока и телефото од по 12 MP. Сите три објективи имаат автофокус, додека широките и телефото објективите имаат оптичка стабилизација. Предната селфи камера е исто така 12 MP.

Уредот се напојува со процесор Snapdragon 8 Gen 1, кој е комбиниран со 8 GB RAM и 128 или 256 GB внатрешна меморија. Има и слот за microSD за проширување на меморијата, а смартфонот има и 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Дел од уредот се стерео звучници, како и „аудио магија“ вклучувајќи Dolby Atmos, Hi-Res Audio, DSEE Ultimate и 360 Reality Audio технологија.

Смартфонот е отпорен на вода и прашина според стандардот IP68, а од двете страни е заштитен со Gorilla Glass Victus стакло.

Продажбата во Европа започнува овој месец по цена од 1.049 евра, а уредот ќе биде достапен во зелена, црна и бела боја.

Слични написи

Вселенски туризам со Елон Маск

admin

Редизајнираниот iPad mini се очекува на есен

dart

Бургери од лабораториско месо – дали е вистински здраво и ќе ја штити ли околината?

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.