Технологија

Xiaomi и Leica Camera се договорија за партнерство

Xiaomi се договори за стратешка соработка со Leica Camera, а првиот паметен телефон што ќе ја покаже соработката ќе биде претставен во јули 2022 година.

Xiaomi од самиот почеток ставаат акцент на технолошките иновации, а во последните години посебно внимание посветуваат на оптика, чипови, алгоритми и слично, наменети за мобилна фотографија. Leica Camera, од друга страна, има повеќе од 100 години искуство во создавање оптички леќи, камери и објективи.

Двете компании истакнуваат дека преку екстремните технолошки откритија и потрагата по естетика сакаат континуирано да ги истражуваат оптичките перформанси и фотографското искуство во ерата на мобилната фотографија.

Во Xiaomi се фокусирани на создавање супериорно корисничко искуство и отсекогаш се надевале дека ќе ги истражат можностите за фотографирање со паметен телефон до крај. Xiaomi и Leica се согласуваат за заедничките напори и идеи, и ги ценат меѓусебните придобивки и индустријата едни на други. Оваа соработка ќе биде силен поттик за стратегијата за мобилна фотографија на Xiaomi. За време на соработката, од оптички дизајн до прецизно прилагодување на естетската ориентација, иновативни технологии, филозофии на производи и преференции за фотографија, двете страни доживеаја неверојатно длабока фузија, рече Леи Јун, основач, претседател и извршен директор на Xiaomi Group.

Чест ми е денес да објавам долгорочно стратешко партнерство со Xiaomi. И Leica и Xiaomi се престижни светски брендови и во текот на овој неверојатен процес на длабока соработка, двете страни работеа напорно за да создадат нова ера за корисниците на мобилна фотографија. Уверени сме дека првиот заеднички развиен фотографски водечки паметен телефон ќе направи значаен, пионерски напредок за двете компании. На полето на мобилната фотографија, на клиентите ќе им обезбедиме исклучителен квалитет на фотографии, класична естетика на Leica, неограничена креативност и ќе отвориме нова ера на мобилна фотографија, додава Матијас Харш, извршен директор на Leica Camera AG.

Можеби ќе ве интересира

Земјата видена од вселената во 8К резолуција

Biba

Просечниот корисник на мобилен телефон во 2018 година онлајн поминал повеќе од еден месец

Biba

Вештачката интелигенција подобро ги предвидува карактерните црти на поединците отколку луѓето

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.