Технологија

WhatsApp ќе ви овозможи да го скриете вашиот телефонски број во Communities

WhatsApp наскоро воведува нова функција за приватност фокусирана на табот Communities.

WABetaInfo пишува дека апликацијата воведува функција за приватност на телефонски број за одредени бета корисници на уредите со Android и iOS, а функцијата ќе се прошири во текот на следните неколку недели.

Во моментов, списокот на учесници во заедницата е веќе скриен во групата за објавување на заедницата, но ако корисникот комуницира со пораките користејќи реакции, неговиот телефонски број ќе биде откриен. Новата функција за анонимност на телефонскиот број на WhatsApp ќе гарантира дека податоците на корисниците остануваат скриени дури и при интеракција со пораки.

Според сликите од екранот, телефонскиот број на корисникот ќе биде видлив само за администраторите на заедницата, луѓето кои веќе го зачувале бројот како контакт или луѓето кои го имаат бројот благодарение на другите разговори. Се разбира, овој дополнителен „слој“ на приватност важи само за редовните членови на заедницата, бидејќи телефонскиот број на администраторот секогаш ќе биде видлив.

 

Ова е само уште едно во серијата ажурирања на WhatsApp, чија цел е зголемување на приватноста на корисниците на оваа платформа. Неодамна беше воведена можноста за исклучување на повиците од непознати телефонски броеви, како и „Проверка на приватност“, водич кој осигурува секој корисник да знае кое ниво на заштита е најдобро за него.

Слични написи

Што ќе се случи ако во авион не ја вклучите опцијата „авионски режим“?

admin

Десет корисни кратенки на тастатурата за корисниците на Windows 10

Biba

Rocket Lake генерацијата на процесори на Интел ќе се појави на пазарот порано од планираното?

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.