Технологија

WhatsApp овозможи пренос на историјата на разговори од Android на iPhone

WhatsApp официјално понуди можност за пренос на историјата на разговори од Android на iPhone, откако претходно го овозможи обратниот процес.

Новата опција ја објави извршниот директор на Мета, Марк Закерберг преку објава на Фејсбук.

Надградбата го реши долгогодишниот проблем на WhatsApp, кој традиционално го отежнува преносот на разговорите помеѓу Android и iOS. Лесно е да се префрли разговорот од еден уред со iOS на друг или од Android на Android, но не и помеѓу два различни оперативни системи.  

Процесот на пренос работи само на новите iPhone апарати или оние што се ресетирани на фабричките поставки и ја користат апликацијата Премести во iOS за Android, која веќе помага во преносот на контакти, записи во календарот, текстуални пораки и друго. Кога го поставувате iPhone, треба да ја изберете опцијата „Премести податоци од Android“ и потоа да ги следите чекорите во апликацијата за Android. Кога iPhone е целосно поставен, треба да го вклучите WhatsApp и да се најавите користејќи го истиот телефонски број. Потоа ќе се појават сите претходни разговори од Android.

За да префрлите, треба да имате Android 5 или понов на вашиот уред со Android или iOS 15.5 или понова верзија на вашиот iPhone. За жал, ако корисникот веќе има постоечка историја на разговори со iOS, увезената историја на разговори на Android ќе ја замени.

Можеби ќе ве интересира

Првиот тунел на Илон Маск

admin

Ракетата Сојуз повторно ќе биде лансирана

Biba

Тојота ќе оди на Месечината

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.