Автомобилизам

Telluride новиот SUV за осум лица на KIA

Kia Telluride е најголемиот SUV во историјата на Kia, кој покрај возачот може да прими уште седум патници.

Планот е овој XXL теренец да се пласира на пазарот во САД, евентуално и на пазарот на Далечниот Исток.

Според потврдените информации што ги има во моментов, Telluride ќе има бензински 3.8 литрен V8 мотор со 290 ks и и 355 Nm. За преносот е задолжен менувач со 8 степени на пренос и силата ќе се пренесува на сите 4 тркала. Ќе има 4 мода на работа и тоа смарт, еко, спорт и комфорт.

Надворешниот изглед на Telluride е со малку груби црти, со детали кои се малку и предимензионирани, како што е предната решетка од моторскиот дел. Од друга страна пак, внатрешноста е преполна со технолошки новитети, сигурносни системи и комфор.

Telluride во продажба се очекува кон крајот на 2019 година, а цените сè уште не се објавени.

Можеби ќе ве интересира

Мик Шумахер оди по стапките на својот татко

Biba

Porsche го понуди Cayman GT4 Clubsport во две верзии

Biba

Најскапиот теренец на светот има цена од 1,9 милиони долари

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.