12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Автомобилизам

SsangYong го претстави Rexton DKR теренецот спремен за Дакар

Rexton DKR е возило подготвено од одделот SsangYong Motorsport, и треба да одговори на сите предизвици на сите препреки на Дакар релито.

Релито ќе се одвива во Перу. Ќе трае 11 дена од 6-17 јануари 2019 година, а Rexton DKR ќе го вози шпанецот Оскар Фуертес.

Rexton DKR е возило слично на баги со специфична шасија, и со големиот брат со исто име немаат скоро ништо заедничко.

Моделот наменет за Дакар релито ќе го движи V8 мотор со 450 ks, сместен во задниот дел. Силата ќе се пренесува со секвенцијален менувач со 6 степени на пренос и Torsen диференцијал со самозаклучување на задните тркала.

Автомобилот е тежок 1,900 килограми, а од 0-100 km/h постигнува за 4,4 секунди. Максималната брзина му е 196 km/h.

Rexton DKR ќе се натпреварува во Т1-3 за бензинци со погон на две тркала.

Релито ќе се вози комплетно низ пустина и за таа намена Rexton DKR доби 17 инчни тркала и бесење кое ќе му овозможи совладување на теренот со леснотија.

Слични написи

Најубавиот BMW E9 Coupe е на продажба

dart

Vandal One – уличен болид

Biba

Еl-Born: првиот електричен автомобил на SEAT

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.