Технологија

SpaseX објави фотографија од првото суборбитално летало

Основачот и директор на компанијата SpaceX Илон Маск, објави фотографија на која се наоѓа пробното летало наречено Starship.

Маск објави дека пробната верзија на “ѕвездениот брод” конечно е составена и завршена на локацијата за лансирање во Бока Чика Вилиџ во државата Тексас во САД.

Ова летало ќе се користи за пробни вертикални суборбитални лансирања, а орбиталната верзија на леталото ќе биде повисока, ќе има подебели ѕидови и поинаку изработен врв. Според Маск, компанијата би требало до јуни да го има првиот орбитален прототип.

Starship е нова класа на летала која ќе ги замени постоечките, а ќе овозможи потенцијални мисии на Месечината и на Марс.

Слични написи

Vivo официјално ги претстави мобилните телефони X90, X90 Pro и X90 Pro+

dart

SpaceX го носи првиот патник на пат околу месечината

admin

Кинеската лунарна сонда Chang’e 4 слета на Месечината и ја испрати првата фотографија

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.