Технологија

SpaceX објави анимација од лансирањето и пристигнувањето на Starship на Марс

SpaceX има големи планови за своето вселенско летало Starship, а ново видео демонстрира еден од нив.

Анимација објавена од SpaceX на видео сервисот YouTube го прикажува лансирањето на Starship како дел од мисија во длабока вселена, што всушност е амбиција на првиот човек на компанијата, Илон Маск.

Петминутната анимација започнува со лансирање на Starship и поглед на Starbase во Тексас, а потоа и враќање на Земјата на првиот сегмент од Starship, наречен Super Heavy, кој има 33 мотори.

Горниот сегмент на Starship, висок 50 метри, продолжува понатаму со танкерот во орбитата на Земјата, полни гориво потребно за долгото патување до Марс. Вселенското летало потоа пристигнува на својата дестинација и слетува на површината на Марс, по што вратите се отвораат. Исто така, се гледаат четворица патници во вселенски одела кои гледаат над осветленото живеалиште на Марс.

 

Starship ќе стане најмоќната лансирана ракета во историјата. Таа е дизајнирана да може повторно да се користи, а Маск верува дека ќе ги направи вселенските летови и колонизацијата на Марс економски остварливи.

 

Сепак, Starship допрва треба да лета повеќе од неколку километри над површината на Земјата, но и тоа се очекува наскоро. SpaceX се подготвува за својот прв орбитален тест, кој би можел да се одржи веќе следната недела. Ако се оди според планот, Вселенското летало ќе патува понатаму и понатаму. Исто така, НАСА го избра Starship за својата програма Артемис фокусирана на Месечината, со цел да слетање на астронаути на површината на Месечината во 2025 година.

Покрај тоа, SpaceX веќе резервира неколку приватни мисии кои вклучуваат патувања со Starship околу Месечината, кои ќе бидат имплементирани во наредните години.

Сепак, амбициите на Маск се далеку поголеми од слетувањето на Месечината. Тој тврди дека го основал SpaceX во 2002 година првенствено за да им помогне на луѓето да се населат на Марс и да станат мултипланетарен вид.

Слични написи

Најголемиот авион на светот со две пилотски кабини, полета за прв пат

admin

Кинеската сонда Chang’E-4 се подготвува за слетување на Месечината

admin

Бесплатни онлајн часови за програмирање, веб дизајн и дизајн за деца со Едуфронт

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.