Спорт

Roger Federer го освои својот 99-ти турнир во кариерата

Roger Federer, третиот тенисер на светот, во родниот Базел го освои својот 99-ти светски турнир. Во финалето на турнирот играше против Романецот Marius Copil, и извојува победа со резултат 7-6, 6-4. Ова му е деветта победа на турнирот во Базел и 99-та победа во неговата кариера.

Патеката до финалето Marius Copil го водеше преку победи против хрватот Marin Čilić, и русинот Alex Zverev. Во финалето успеа со неговата игра прилично да го намачи Federer.

Со освојувањето на овој турнир, Federer му се приближи на Американецот Jimmy Connors  на листата на најдобри тенисери на сите времиња. Треба да го достигне магичниот број 109, колку што Connors постигна во својата кариера.

 

Слични написи

Новак Ѓоковиќ по третпат го освои US Open

Biba

Федерер слави 15 години од првата титула за најдобар тенисер на светот

Biba

Платини: “Никогаш не била полесна одлуката кој треба да ја добие Златната топка”

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.