Автомобилизам

Radical го претстави SR10 XXR

Radical го претстави моделот SR3 XX3 на крајот на декември минатата година како помоќна верзија на еден од своите најпопуларни производи, а сега британската компанија ги надгради спецификациите SR10 на XXR, додавајќи аеродинамички и други подобрувања на овој помоќен тркачки автомобил.

 

Едноседот сега има нови предни отвори кои ја подобруваат аеродинамиката при големи брзини, но и позитивно влијаат на управувањето и ладењето. Исто така, нова е централната перка инспирирана од LMP, која исто така се наоѓа на SR3 XXR. Новите лесни тркала и новите предни дневни светла ги „заокружуваат“ подобрувањата на стандардната опрема на оваа оптимизирана верзија на моделот SR10. Клиентите може опционално да добијат карбонски разделувач и дифузер, што дополнително ја намалува тежината на автомобилот.

 

SR10 XXR е придвижуван од 2,3-литарски турбо мотор кој развива 425 КС. За потсетување, SR XXR има 1,5-литарски мотор кој испорачува 232 КС.

Во случајот со новиот автомобил, Radical вети помали трошоци за одржување и подолг век на моторот.

Оние кои веќе поседуваат SR10 можат да го надградат својот автомобил до XXR спецификации благодарение на новиот XXR Evolution Pack. Овој пакет вклучува аеродинамички оптимизации, нови бандажи и оптимизирано ладење, а делови од карбон се опционално достапни.

 

SR10 првично беше претставен во 2020 година, а од тогаш Radical продаде повеќе од 100 примероци на тркачки автомобил во стилот на прототип. Производството на SR10 XXR започнува на пролет, а испораките се очекуваат подоцна оваа година. Radical моментално има повеќе од 30 дистрибутери во повеќе од 20 земји во светот, а најголем пазар е САД.

 

Related posts

Фолксваген би можел да произведува електрични модели

admin

FIA ќе направи промени во Формула 1

Biba

Мазда останува фокусирана на развојот на моторите со внатрешно согорување

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.