12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Автомобилизам

Power Division нуди Audi RS7 кој забрзува подобро од Veyron

Сегашниот Audi RS7 Sportback послужи како основа за еден од последните екстремни проекти на полската тјунинг компанија Power Division со седиште во градот Катовице, а „Stage 3+“ во овој случај значи дека темелно рафинираниот 4-литарски V8 битурбо мотор на Audi наместо стандардните 630 КС и 850 Nm има 1.058 КС и 1.197 Nm максимален вртежен момент.

 

Наведените бројки се доволни за RS7 да достигне 100 km/h од место за 2,4 секунди (за една секунда побрзо од стандардот), а Power Division посебно истакнува дека има подобро забрзување и средно забрзување (од 100 до 200 km/h ) дури и од суперспортскиот автомобил на Bugatti, моделот Veyron. Нема податоци за максималната брзина, но неофицијално се споменуваат повеќе од 320 km/h.

 

Пристојните карбонски компоненти на каросеријата Полјаците ги „позајмија“ од компанијата Maxton Design, каде со години создаваат „одела“ за автомобили од концернот Фолксваген, а бојата на фолијата на каросеријата одлично се совпаѓаше со темните 22 инчи. Turismo SF-1 алуминиумски бандажи, зад кои се гледаат ефикасни карбон-керамички сопирачки.

 

Во Катовице имаат одлични решенија за другите модели на Audi RS, а лошата вест за сопствениците на Audi RSQ8 и Lamborghini Urus (кој работи со модифициран Audi V8 мотор) е што Power Division нуди „Stage 3+“ исклучиво за RS7 Sportback. и моделите RS6.

 

Слични написи

Пагани го претстави својот нов модел од 3,5 милиони долари – Pagani Huayra Roadster BC

Biba

Manhart BMW Z4 – комбинација на елеганција и агресивност

Biba

BMW iX3 во производство во 2020 година

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.