Автомобилизам

Porsche откри како ќе изгледа електричниот наследник на хибридниот модел 918 Spyder

Електричниот наследник на суперспортскиот хибриден двосед 918 Spyder на Porsche се крие зад името Mission X. Тој беше претставен како концептен модел, а во сериската верзија се очекува за неколку години.

Годината во која го слават својот 75-ти роденден во Порше е искористена за да се претстави на публиката концептниот електричен суперспортски двосед Mission X, кој во догледна иднина ќе продолжи онаму каде што застана хибридниот суперспортски модел 918 Spyder.

 

Откриен во музејот на Porsche во Штутгарт, концептот Mission X го претставува погледот на Porsche за светот на суперспортските автомобили кои се напојуваат само од електрични мотори и со најавениот потенцијал и соодносот сила-тежина еднаков на оној на Koenigsegg One:1. , познатата германска автомобилска компанија е уверена дека продукциската Mission X која ќе може да се користи (и) на јавни патишта ќе постигне рекордно време на познатиот Nürburgring Nordschleife. Иако се уште нема официјални информации, се споменува дека електромоторите во Mission X произведуваат 1.500 „коњи“.

 

Долг 4,5 метри, широк два метри и висок само 1,19 метри, концептниот модел е поставен на бандажи од 20 и 21 инчи со централно прицврстување, кои се обложени со гуми Michelin Pilot Sport Cup2 R со димензии 255/35/20 напред и 315 /20 /21 назад. Меѓу интересните детали за исклучително атрактивната карбонска каросерија се ретро LED светлата за предни светла, задните LED светла и вратите кои се отвораат како кај тркачките прототипови, а потсетување на решенијата кај тркачките автомобили е и изгледот на мултифункционалниот волан.

 

Поставувањето на батериите зад извонредно дизајнираната патничка кабина обезбедува оптимална распределба на масата, а со приспособлива аеродинамика и адаптивна суспензија, Porsche откри дека Mission X има значително подобар зафат во свиоци од сегашниот (речиси тркачки) модел 911 GT3 RS.

Несомнено е дека Mission X во времето што доаѓа ќе го претставува сето она што најнапредните модели на Porsche 959, Carrera GT и 918 Spyder го претставуваа во своето време.

 

Слични написи

Ауди го претстави својот градски електричен автомобил, AI:ME

Biba

Официјална потврда од Порше дека нивниот Taycan Cross Turismo пристигнува во 2020 година

admin

Мекларен го претстави 720S Ле Ман – потсетник за победата во Франција

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.