Select Page

Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

Porsche ги претстави новите 911 Carrera Coupé и 911 Carrera Cabriolet

 

911 фамилијата му посакува добредојде на новиот член на осмата генерација.

Серија 911 го поздравува новиот член: порше ја проширува својата осма генерација со 911 Carrera. Новиот спортски автомобил се лансира како купе и кабриолет, и произведува 283 kW (385 КС) од својот 3,0-литарски, шестцилиндричен боксерски битурбо мотор. Carrera е основниот 911 модел и нуди 11 kW (15 КС) повеќе моќност отколку претходниот од седмата генерација. Ги споделува своите врвни стандардни карактеристики практично непроменети од 911 Carrera S. Тие вклучуваат висококвалитетен ентериер со 10,9-инчен дисплеј на допир, сеопфатна поврзаност и, исто така, иновативни системи за помош, како што е Porsche режимот за влажна подлога, кој овозможува уште побезбедно управување на влажните коловози. 911 Carrera се одликува со помали димензионирани тркала и сопирачки и со индивидуални капаци на задните отвори на системот за издувни гасови.

 

 

 

Како и кај моделот Carrera S, моторот, шасијата и сопирачките се дизајнирани за ексклузивна динамика. 3,0-литарскиот, шестцилиндричен боксер мотор од 911 Carrera произведува моќ благодарение на помалите во дијаметар турбини и компресори што се вградени во новите турбополначи. Преносот на моќта се пренесува со новиот осумстепен менувач со двојна спојка (PDK). Ова му овозможува на 911 Carrera Coupé да забрза од 0-100 км за 4,2 секунди, со најголема брзина од 293 км на час. Опционалниот пакет Sport Chrono скратува уште 0,2 секунди од забрзувањето.

 

 

 

 

Воспоставената динамика на возењето вклучува 235/40 ZR гуми на 19-инчни алуминиумски тркала на предната оска. Конфигурацијата на гуми вклучува 20-инчни тркала 295/35 ZR на задниот дел. Сопирачката моќност е обезбедена на двете оски со дискови на сопирачките од 330 милиметри со црни, четириклипни моноблок фиксирани клипери.

 

 

 

Наши пријатели

Патување низ времето

Follow Us

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.