12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Автомобилизам

Opel Astra GSe изгледа уште попривлечно благодарение на Irmscher

Шестата генерација на Opel Astra неодамна доби помоќна верзија на хечбекот во форма на електрифициран модел GSe, а тоа не остана незабележано од реномираниот германски тјунер Irmscher.

Irmscher веќе претстави тјунинг пакет за стандардната Opel Astra, па не е изненадување што моделот GSe доби сличен третман. Најзабележителен е новиот преден сплитер, кој во комбинација со праговите и продолжетокот на задниот браник прави Astra да изгледа како „вистински“ моќен хечбек. Одзади има и дифузор, како и поголем заден спојлер. Аеродинамичните компоненти се во боја на каросеријата и содржат црни детали.

Тјунерот нуди лесни бандажи и гуми со високи перформанси, меѓу кои се 19-инчниот сет Cosmo Star со дијамантски полиран или црн финиш, како и 19-инчниот High Star и 19-инчниот Turbo Star. Црните налепници се убав детал.

 

Во официјалниот рендер, автомобилот е спуштен за 25 mm. Opel Astra GSe е фабрички намален за 10 mm во споредба со помалку опремените модели благодарение на амортизерите Koni FSD и уникатните пружини. Opel комбинира спортска шасија со различна калибрација на воланот и ESP, па експертите на Irmscher не се занимаваа со тоа.

Исто така, немаше промена на plug-in хибридниот погон. Opel Astra GSe има 1,6-литарски турбо бензински мотор поврзан со електричен мотор, а оваа комбинација испорачува вкупно 222 КС и 360 Nm вртежен момент. Моќта се пренесува на предната оска преку осумстепен автоматски менувач.

 

Што се однесува до внатрешноста, тјунерот нуди кожен тапацир за седиштата и панелите на вратите, а достапни се и различни бои. Можно е да се направи комбинација со патосници од велур и да се добијат плочки на праговите од нерѓосувачки челик. Сите овие модификации се достапни за хечбекот и попрактичниот ST, како и за сите варијанти на Opel Astra. Тоа значи дека бензинските, дизелските, plug-in хибридните и целосно електричните модели можат да ги добијат.

Слични написи

Уличниот ѕвер на Volkswagen со ознака Wimmer Polo R WRC

Biba

Премиерно прикажување на новата Lada X-ray Cross

admin

Lightyear One – електричен автомобил кој ги полни батериите и на сонце

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.