Автомобилизам

McLaren 720S Spider директно го напаѓа Ferrari 488 Spider

Откако пред некој период од McLaren ги презентираа ултимативните тркачки модели Senna и Speedtrail, решија да се посветат малку и на пополнување на гамата на автомобили со ознака Super Series и тоа со воведување на моделот 720S Spider.

Основната цел на инженерите на McLaren е да се задржи малата вкупна тежина. Елементите, иако со сложен дизајн и функционалност, успеаја да бидат со мала тежина. Механизмот на склопливиот кров е само 49 килограми.

Вкупната тежина на McLaren 720S Spider е само 1,332 килограми и со тоа е за 88 килограми полесен од својот директен конкурент Ferrari 488 Spider.

Што се однесува до спринтирањето од 0-200 km/h, 720S Spider од својот брат во купе верзија е поспор и му требаат 7,9 секунди или десетинка од секунда повеќе. Со подигнат кров со леснотија достигнува 341 km/h, додека со спуштен кров максималната брзина му е 325 km/h колку што постигнува и неговиот конкурент од Италија.

Во McLaren ја постигнаа оваа тежина со користење на електрично придвижуваниот покрив изработен од јаглеродни влакна и му требаат само 11 секунди да се дигне или спушт, со што за 6 секунди е побрз отколку кај Ferrari 488 Spider. Разлика постои и во тоа на која максимална брзина е дозволено да се прават операции со кровот. Кај Ferrari 488 Spider е 30 km/h, додека кај McLaren 720S Spider е 50 km/h.

Моќта на McLaren 720S Spider доаѓа од стандардниот 4 литарски V8 мотор со 710 ks и 770 Nm на вртежен момент. Таа сила се пренесува преку задните 20 инчни тркала со помош на SSG менувач со 7 степени на пренос.

Слични написи

Моќниот V12 мотор на BMW сè уште нема да оди во пензија

Biba

Последниот C7 Chevrolet Corvette ќе се појави на аукција во јуни

Biba

Новиот Volkswagen T-Roc R е совршена комбинација од перформанси и дизајн

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.