Технологија

Huawei Mate X доаѓа со нов чипсет и нови сензори на камерите

 

Последната информација која доаѓа од компанијата Huawei е дека моделот Mate X кој го најавија во февруари оваа година, официјално ќе биде претставен во ноември. Причина за одложувањето е тоа што сè уште се работи на дизајнот и на преклопот, за да се добие што е можно поцврст апарат.

Изненадување е тоа што овој модел на мобилен телефон ќе има и најнов хардвер. Имено, Huawei Mate X доаѓа со новиот Kirin 990 чипсет, кој сè уште не е службено претставен, а го има и во моделите Mate 30 и Mate 30 Pro.

Освен новиот чипсет, на овој уред му се ставени и подобри камери. Претходно, Mate X имаше камери слични на моделот Mate 20, но сега сензорите на камерите се слични како на новиот P30 модел. Наместо стандардниот RGB модел, користат RYYB филтер за бои кој пропушта 40 % повеќе светлина, така што се прават добри фотографии во лошо осветлување, па дури и во мрак.

Се очекува батеријата на овој апарат да биде Li-Po 4500 mAh и да има супербрзо полнење, кое ќе наполни 80 % од батеријата за 30 минути.

 

 

Можеби ќе ве интересира

Популарната игра Fortnite на удар на огромна критика

Biba

Google ги најави новите таблети и лаптопи од серијата Pixel

Biba

Новиот сензор од 48 мегапиксели на Сони

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.