Технологија

Huawei P30 Pro ја доби наградата “Смартфон на годината”, што ја доделува EISA

 

Huawei P30 Pro доби уште едно меѓународно признание – наградата за најдобар паметен телефон на годинашните награди EISA. Huawei ја освои наградата во оваа категорија втора година по ред, со својот производ кој уште еднаш успеа да остави прекрасен впечаток на судиската комисија составена од 55 претставници од најпознатите технолошки медиуми во светот.

EISA ги нарече можностите на снимање при слабо осветлување на P30 Pro „најдоброто нешто што го нуди смартфонот во моментов“. Комисијата, исто така, ги оцени леќите со ултраширок агол, режимот на портрет и перископската 5x телефото леќа, за која се вели дека „ги надминува сите нивни конкуренти“.

“За нас претставува голема чест да добиеме уште една EISA награда, како и ново големо признание за P30 Pro. Со секој од своите уреди, Huawei се обидува да постави повисоки стандарди во мобилната фотографија и да им понуди на потрошувачите најнова технологија во оваа област, на тој начин продолжувајќи да ги зголемува можностите на камерите на паметните телефони“, рече Ли Чангжу, потпретседател на одделот „Handset Business” во Huawei Consumer Business Group. EISA, исто така, го препорача Huawei P30 Pro секому чија страст е фотографирањето, бидејќи здружението смета дека предводникот на Huawei постави нови правила во развојот на мобилната фотографија.

Huawei P30 Pro навистина ја носи мобилната фотографија на целосно ново ниво со својот иновативен SuperSpectrum сензор, оптички леќи SuperZoom, новата камера на Huawei за време на лет (ToF) и напредниот оптички стабилизатор на слика за AI.

Досега невидениот состав на камери на Leica вклучува 40 MP главна камера, ултраширок агол од 20 MP, телефото камера од 8 MP, иновативна ToF камера и предна камера од 32 MP. Новата перископска телефото леќа овозможува поголемо зголемување на сликата без да влијае на квалитетот. Покрај тоа, главната 40 MP камера нуди одлични бои, а P30 Pro нуди и стабилизатори за OIS и AIS, додека леќите SuperZoom имаат 5х оптички, 10x хибриден и 50x дигитален зум со висока резолуција и јасен приказ на детали.

Елегантното, двојно заоблено 3D стакло и 6,47-инчниот OLED Dewdrop дисплеј се отпорни на вода и прашина, а Kirin 980 процесорот е првиот во светот 7 nm систем за мобилни чипови. Huawei P30 Pro исто така има батерија од 4200 mAh, способна да трае до 2 дена без полнење под нормална употреба.

Членовите на EISA се претставници на реномирани медиуми од целата индустрија од повеќе од 30 земји, од кои секој придонесува со своја експертиза во шесте категории за оценување на EISA – фотографија, мобилни уреди, Hi-Fi, домашно аудио, домашна видеотехника и автомобилски уреди. Секоја година, членовите на EISA номинираат сет на уреди за кои сметаат дека се достојни да се борат за наградата во секоја од шесте категории. Номинациите потоа се презентираат и дискутираат на посебен состанок, на кој членовите на комитетот темелно го испитуваат секој од номинираните уреди пред да продолжат на конечното гласање.

Наградата официјално ќе биде врачена на Huawei на церемонијата на доделувањето на наградите EISA, што ќе се одржи на годинашната изложба на IFA на 6 септември во Берлин.

 

Можеби ќе ве интересира

Бришење на пораки во чат на ФБ Месинџер

Biba

Дали е важна величината на телевизорот?

Biba

Првиот тунел на Илон Маск

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.