Автомобилизам

Ferrari F8 Spider – полесен и појак од своите претходници

 

Шест месец откако од Маринело го претставија F8 Tributo, ја претставија и кабриолет верзијата на нивниот новитет F8 Spider, кој треба да е наследник на 488 Spider.

За подигање и спуштање на кровот се потребни само 14 секунди при брзина од 45 км/ч.

 

 

Го придвижува централно сместен 3,9-литрен biturbo V8 мотор кој располага со 720 коњски сили и вртежен момент од 770 њутн метри.

Поаеродинамичниот, посилниот и полесниот од претходникот 488 Spider, Ferrari F8 Spider од 0-100 км/ч постигнува за 2,9 секунди, а максималната брзина му е 340 км/ч.

Масата на овој тркач е 1400 килограми.

 

 

Силата на моторот се пренесува на задните тркала преку автоматски менувач со 7 степени на пренос.

Од Маринело најавуваат дека понудата на “open air” автомобили наскоро ќе ја збогатат со моделот 812 Superfast.

 

 

 

 

Слични написи

Валхала е името на новиот хиперавтомобил на Астон Мартин

Biba

Легендарната Lancia Aurelia B20GT реставрирана и со полн сјај

Biba

Тјунираниот фолксваген голф 2 е ѕвер со 600 коњски сили

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.