Категорија Технологија

Технологија

Новата 3Д реконструкција го откри лицето на египетскиот фараон Тутанкамон

dart
Истражувачите реконструирале тродимензионална апроксимација на лицето на египетскиот фараон Тутанкамон користејќи постојни КТ скенови, фотографии и рендгенски снимки на неговиот череп, а резултатот е најблиската...
Технологија

Претставен најголемиот автономен електричен товарен авион во светот

dart
Технологијата на целосно автономни возила напредува, а беспилотните летала веќе се користат за различни цели. Меѓутоа, сега е претставен независен електричен товарен авион. Станува збор...
Технологија

Како Самсунг ги крие личните податоци на корисниците од сервисерите на мобилни телефони

dart
Случаите во кои хакерите продаваат лични податоци на форуми веќе не се ретки, а тоа може да биде една од причините за чувството на непријатност...
Технологија

Производителите на автомобили решија да ја преземат набавката на чипови за потребната електроника

dart
Недостигот на компјутерски чипови што ги принуди светските производители на автомобили да го откажат производството на милиони автомобили во последните две години, се намалува. Отсега...

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.