Потребни состојки: 175 гр несолен путер исечен на парчиња 1 чаша шеќер 1/4 чаша мед 1/4 лажичка цимет 1 јајце изматено со жица 1 лажичкаповеќе…

Потребни состојки: 40 пишкоти (приближно) 200 мл сварено и процедено кафе 500 гр сирење маскарпоне 500 гр слатка павлака 200 гр шеќер во прав 2повеќе…

Потребни состојки: 1 чаша путер (во парчиња на собна температура) 2 1/2 чаши шеќер 3/4 чаша вода 1/2 чаша јаворов сируп 1/4 чаша мед 1/2повеќе…

Потребни состојки: 1 лажичка путер 1 кромид, ситно исецкан 1 патлиџан, излупен и исецкан на ситни парчиња 1 литар говедски бујон 500 гр грашок (можеповеќе…

Состојки: 2 големи модри патлиџани 5 чешниња ситно насецкан лук 1/2 лажичка крупен црвен пипер 700-800 мл доматно пире 1 поголемо јајце 400-450 гр рикотаповеќе…