Автомобилизам

BMW серија 3 (седма генерација)

BMW ги објави тизерите за седмата генерација на серија 3. Нивниот план е да се претстават со новитетот на Саемот на автомобили во Париз на 2 октомври.

Деталите не се објавени, но најверојатно под проѕирната прекривка од тизерот се наоѓа серија 3 (G20) М340i, кој го придвижува 3 литарски мотор со 6 цилиндри, со турбо полнач, кој испорачува помеѓу 360 и 370 кс. Силата се пренесува преку задните тркала, а опционално може да се добие xDrive погон на сите 4 тркала. Стандарден ќе биде автоматски менувач со 8 степени на пренос, додека диференцијалот со ограничување на пролизгувањето ќе биде на долгата листа на дополнителна опрема.

Со потврдениот коефициент на отпор на воздухот од 0,23, новата серија 3 седан ќе биде најаеродинамичното продукциско возило на сите времиња, што ќе се одрази на економичноста.

Опционалнот М-систем за бесење ќе го спушти автомобилот за 10 мм. Новите амортизери ќе го елиминираат и најмалото вибрирање кое се појавува при преминување на нерамнини или брзо поминување низ свиоци. Управувањето е попрецизно, тежината е прецизно распоредена со однос 50:50, а на автомобилот се монтирани 18 инчни гуми.

Во Париз ќе бидат претставени и новите модели на Z4, M5 Competition, X5 i серија 8 Coupe.

Слични написи

Пристигна Porsche Taycan – иднината на спортските автомобили

Biba

BMW iX3 во производство во 2020 година

Biba

Дизелските мотори полека изумираат

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.