Автомобилизам

Aston Martin ја прослави 100-годишнината на Zagato со близнаци од серијата Vintage

 

Zagato е позната компанија од Милано која е специјализирана за изработка на каросерии за познати автомобилски брендови од Европа. Aston Martin е една од тие компании која го прославува јубилејот на својот деловен партнер од Милано.

Миланската компанија е основана во 1919 година од Ugo Zagato кој во тој период се занимавал со поправки на автомобили и авиони. Aston Martin е еден од најголемите негови клиенти, а нивната соработка започнала во педесеттите години на минатиот век, од кога британската компанија почнала да ги користи каросериите на Zagato на своите GT автомобили во трките. Во 1960 година се појавил првиот Aston Martin DB4 Zagato со подобрена и олеснета DB4 GR каросерија. Оттогаш двата бренда соработуваат и изработуваат прекрасни автомобили.

За да ја прослават долгогодишната соработка, Aston Martin ги претстави близнаците Vantage V12 Zagato Heritage Twins by R-Reforged.

Vantage V12 Zagato Heritage Twins е првиот проект на кој работеле Zagato и Aston Martin за кој Zagato има ексклузивна лиценца.

Близнаците се две редизајнирани верзии на Vantage V12 Zagato, Coupe и Speedster.

Првите возила на Vantage V12 Zagato Heritage Twins ќе бидат доставени до купувачите во четвртиот квартал од годината.

 

 

Слични написи

Opel најавува повлекување на моделите Adam, Karl и Cascada

admin

Брабус ја тјунираше новата А-класа на мерцедес

Biba

Погонскиот мотор на Porsche за Formula Е влегува во финална фаза

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.