Психологија

„Не сакав да го завршам животот, сакав само да прекине болката…“ 

„Не сакав да го завршам животот, сакав само да прекине болката…“ 

Ова се најчестите зборови на лица кои имале обид за самоубиство. Побарајте помош доколку се соочувате со тешки моменти и/или суицидни мисли. Секогаш постои некој кој може и знае да слуша. Психотерапијата е најдобра можност да си помогнете себеси, но и на некој близок.

Денес е Светски ден на превенција од самоубиство. Не ги таложете проблемите и не ги решавајте со користење на антидепресиви. Побарајте помош од психотерапевт и поработете на своето психичко здравје. Животот е прекрасен. Живејте го.

Можеби ќе ве интересира

Татковците можат да влијаат на менталниот развој на бебињата

admin

На кој начин особините на личноста влијаат на вашето здравје

Biba

Перфекционизам – потрага по совршенство

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.