Гастрономија

Јафа бомбици

 

Потребни состојки:

300 г мелени бисквити

1-2 лажици какао

150 мл цеден сок од портокал

2 лажици мармалад од портокал или кајсии

1 ванилин шеќер

50 г чоколадо за готвење (по желба може и повеќе)

1 лажица мед

изрендана кора од портокал

Начин на подготовка:

  1. Мелените бисквити измешајте ги со какаото, па прелејте ги со сокот од портокал и измешајте.
  2. Додајте го медот, мармаладот, стопеното чоколадо и ванилиниот шеќер. Повторно измешајте да се соединат сите состојки, па додајте ја изрендата кора од портокал. Убаво измешајте ја целата смеса и ставете ја 30 минути во фрижидер, а потоа обликувајте ги бомбиците или други форми по желба.
  3. Може и да ја ставите смесата во калап, па да ја сечете на парчиња. Ако ви се чини дека е многу мека, додајте уште малку мелени бисквити. По вкус, може да ставите и шеќер, ако сакате десертот да биде поблаг.

На здравје!

 

Слични написи

Похувани компири

Biba

Мини палачинки

Biba

Колаче со лимон

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.