Спорт

Што и порача Новак Ѓоковиќ на Серена Вилијамс?

 

Новак Ѓоковиќ имаше кажа многу убави работи за Серена Вилијамс.

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Австралија опен, совладувајќи го Аслан Карачев со 6: 3, 6: 4, 6: 2.

 

Серена Вилијамс немаше успех во полуфиналето, бидејќи ја совлада Наоми Осака со 6: 3, 6: 4, потоа заплака на конференцијата и еве што рече Новак Ѓоковиќ за неа.

“Кога бркате големи работи и сте поврзани со историјата на спортот, тоа е огромен притисок. Не е важно колку искуство имате во сето ова, дефинитивно го чувствувате тоа на раменици. Сочувствувам со Серена и јас знам низ што минува. Таа е голема шампионка. Влијаеше на многу луѓе и она што го постигна во нејзината кариера е нешто неверојатно. Сигурен сум дека сега е разочарана, слушнав дека по поразот беше емотивна на пресот конференција и секогаш ќе бидете лути и емотивни кога ќе изгубите. Секогаш. Кога ќе погледнеме поширока слика, кој и што е Серена Вилијамс надвор од теренот – ќе видиме дека таа е една од најголемите досега. Не само тенисери, туку и спортисти воопшто “, рече Новак Ѓоковиќ.

Можеби ќе ве интересира

Сантјаго Бернабеу – чудото од 500 милиони евра

Biba

Зидан би го преземал Челзи доколку му бидат исполнети три барања

Biba

Ибрахимовиќ со трето полувреме на натпреварот помеѓу LA Galaxy и Real Salt Lake

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.