Гастрономија Избор на уредникот

Чизкејк салата со јагоди

 

Потребни состојки:

220 г крем сирење

1/2 чаша шеќер во прав

1 чаша слатка павлака

1 лажичка екстракт од ванила

900 г сечкани јагоди

Начин на подготовка:

  1. Во длабок сад со миксер изматете ги крем сирењето, шеќерот и ванилата, да добијат мазна и кремаста конзистенција.
  2. Во друг сад изматете ја слатката павлака, потоа префрлете ја во садот со изматеното крем сирење и измешајте со миксер на најниска брзина да се изедначат.
  3. Во оваа мешавина додајте ги јагодите, нежно измешајте и десертот сервирајте го во садови. Декорирајте го со парчиња сечкана банана или кокос и послужете го веднаш.

На здравје!

 

Можеби ќе ве интересира

Брзо и сочно колаче од какао, без јајца и млеко

Biba

Крем салата од брокула и сланина

Biba

Крем сос од лук

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.