12.8 C
Скопје
25 февруари 2024
Спорт

Хрватите го освоија третото место на СП во Катар

Хрватската фудбалска репрезентација го совлада Мароко со 2:1 и со тоа го освои третото место на Светското првенство во Катар, што е нов голем успех за големата генерација предводена од Златко Далиќ од клупата. Хрватска имаше можност по втор пат во својата историја да го освои третото место на Мундијалите и тоа го направи во одлична партија. Почетокот на натпреварот беше особено импресивен.

Коцкестите имаа иницијатива од првата минута и ја искористија веќе во седмата. Тоа беше координирана акција по слободниот удар, Иван Перишиќ одлично возврати со глава за Јошко Гвардиола, а младиот стопер со глава ја упати топката во мрежата на Мароко.  

Одговорот на Мароканците не можеше да биде побрз. Во деветтата минута африканската селекција изведе слободен удар, а по збунетата реакција на хрватската одбрана, Ахраф Дари со глава погоди за 1:1.

Возбудата не заврши тука. Напротив, одигра одлично. Во 18. минута Мислав Оршиќ направи пробив и шутираше, топката како да отиде во мрежата, но тој го погоди соиграчот Андреј Крамариќ.

Лука Модриќ можеше да постигне гол во 24. минута, но Јасин Боно го одбрани.

Следеа две одлични шанси за Мароко, но Јусеф Ен Несири и Соифан Буфал не успеаја да ја погодат целта.

Кога се чинеше дека е така во првото полувреме, Мислав Оршиќ постигна одличен гол во 42. минута. Тој упати нешто меѓу шут и центаршут од левата страна, а топката отиде од стативата и во мрежата на Боно. При резултат 2:1 заминаа на полувреме.

Во второто полувреме ситуацијата беше малку поразлична. Хрватска малку се повлече и им ја даде топката на Мароканците кои по секоја цена бараа разврска.

Во 47. минута Оршиќ можеше да постигне уште еден гол, но неговиот блокиран удар ја погоди надворешната страна од мрежата.

Одличната иницијатива на Мароко донесе многу простор за хрватски контранапади. Еден таков удар за малку ќе го претвори во гол Никола Влашиќ, кој од далечина шутираше над голот во 69. минута.

Во 75. минута стопроцентна можност за Мароко. Ен Несири остана заборавен во шеснаесетникот, но голманот Доминик Ливаковиќ одлично одбрани.

Мароко не успеа да дојде до израмнување, па натпреварот заврши со резултат 2:1. Така, Коцкестите по втор пат во својата историја го освоија третото место на Мундијалите, а имаат и едно второ место.

Од друга страна, Мароканците го забележаа најголемиот успех во својата историја, но и во историјата на африканскиот фудбал, бидејќи станаа првата селекција од овој континент во полуфиналето на Светското првенство.

Светското првенство во Катар ќе заврши утре по натпреварот помеѓу Аргентина и Франција, кога ќе дознаеме кој е светски првак. Дуелот се игра во 16 часот.

Резултат и стрелци:

Хрватска – Мароко 2:1 (Гвардиол 7′, Оршиќ 42′ / Дари 9′)a

Слични написи

Тенисерката Радванска со само 29 години ја заврши својата кариера

admin

Јувентус му ја укина привилегијата на Роналдо

admin

Дени Велбек го напушта Арсенал на крајот од сезоната

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.