Гастрономија

Хранливо и вкусно зелено смуди

 

Денот започнете го со вкусно смуди, во кое ќе искомбинирате слатко овошје со хранлив спанаќ и авокадо за дневна доза калциум, витамин Ц, фолна киселина (витамин Б9) и растителни влакна.

Потребни состојки:

160 г измиени и исчистени јагоди

160 г млад спанаќ

1 мало авокадо, издлабено

150 мл јогурт

исцеден сок од 2 мали портокали

малку изрендана кора од портокал

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки ставете ги во блендер и блендајте додека да добиете потполно мазна смеса.
  2. Ако ви е многу густо, додајте ладна вода до посакуваната густина.
  3. Сервирајте го смудито во две чаши и испијте го веднаш.

На здравје!

 

Слични написи

Едноставен трик како да омекнете путер без да користите микробранова печка

Biba

Брза туна салата со јајца

Biba

Плескавици од тиквици и пармезан потпечени во рерна

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.