Гастрономија

Фрапе од вишни за освежување и враќање на енергијата

 

Потребни состојки:

1/2 чаша вишни

1 банана

2-3 кајсии

1 лажица ленено семе

2 бисквити

200-250 мл млеко

Состојките се доволни за едно лице.

Пред подготовката, овошјето и млекото чувајте ги најмалку еден час во фрижидер, за да бидат ладни.

Начин на подготовка:

  1. Вишните и кајсиите измијте ги убаво и извадете ги семките.
  2. Сите состојки, освен млекото, ставете ги во блендер (или во сад за рачен блендер) и иситнете ги.
  3. Потоа полека со блендање додавајте по малку од млекото, додека фрапето да ја добие посакуваната густина.
  4. Послужете го веднаш во ладна чаша.

На здравје!

 

Слични написи

Брз чоколаден пудинг

Biba

Триаголници со сирење и спанаќ од готови кори

Biba

Густа супа од грашок и шунка

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.