Гастрономија

Фрапе од банана и аронија

 

Потребни состојки:

2 банани исечени на парчиња

6 бисквити крупно искршени

3-4 лажици аронија (може и смрзната)

1 лажица ленено семе

500 мл млеко од фрижидер

Од оваа количина излегуваат две чаши фрапе.

Начин на подготовка:

  1. Бананите, бисквитите, аронијата, лененото семе и половина од млекото ставете ги во сад за рачен блендер. Изблендајте додека да се сомелат овошјето, бисквитите и лененото семе, да добиете еднолична каша.
  2. Додајте го остатокот од млекото и повторно изблендајте да се изедначи смесата.
  3. Фрапето послужете го додека е ладно, за да ве освежи и да ви ја врати енергијата.

На здравје!

 

Слични написи

Енергетски бомбици

admin

Домашен сладолед со праски

Biba

Сладолед тирамису

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.