Автомобилизам

Форд ја обнови Фиеста и ѝ даде уште една шанса

 

Фиеста е еден од оние модели кои почувствуваа на грбот колку силно кросоверите продираат во сите сегменти на автомобилската понуда.

Златното доба на Фиеста одамна помина, и не беше од голема помош за последната генерација што понудата речиси влегуваа во премиум класата. Сега Форд го модернизира, со детали како LED светла однадвор и дигитален кокпит одвнатре. Покрај стандардниот модел и спортската СТ-линија, се нуди и авантуристичка Актив верзија, како и мал СТ со три врати.

Така е, Фиеста е еден од последните модели на пазарот што се нуди во верзија со три врати. Патем, ова е втор редизајн на седмата генерација модели лансирани во 2017 година. Најзначајната визуелна новина е воведувањето дигитален кокпит во целосна големина (12,3 “) со можност за прилагодување. Инфозабавниот дрл има 8-инчен екран, и носи голем број додатоци, вклучувајќи предупредување за патниците на задните седишта.

Асортиманот на мотори започнува со 1.0 цилиндричен мотор со 100 КС, кој исто така се нуди во хибридна верзија од 48V, со моќност од 125 и 155 КС. Вториот доаѓа и со моќна трансмисија со седум брзини. Интересно, дизелот веќе не се нуди, ниту пак атмосферскиот 1.0. На врвот на гамата е СТ, што значи 1.5 турбополнач со 200 КС и дури 320 Nm. До 100 километри на час достигнува за 6,5 секунди, и нуди цел комплет.

Цените се уште не се познати, а првите испораки ќе започнат на почетокот на следната година.

Можеби ќе ве интересира

Brabus 900 XLP – ѕверот со речиси 900 КС

dart

Најпромашените автомобилски дизајни до 2018 година

Biba

Porsche го претстави Cayenne Coupé

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.