Технологија

Форд ги вработи првите роботи

 

Шест месеци откако од Форд најавија ангажирање на роботи во човечка околина, вработија два робота кои наликуваат на сцена од филмот Терминатор.

Се работи за роботи произведени во Агилити Роботикс, а нивната специфика е функционирање во човечка околина. Можат да работат во затворени простори, логистика или пак за крајна достава до купувачите.

Соработката меѓу двете компании подразбира опремување на возилата на Форд кои се користат за бизнис и карго со вакви роботи, на кои системите за автономија ќе им даваат информации и со тоа ќе им го олеснат движењето. Роботите ќе добиваат информации за пратките, локациите како и желбите за испорака на клиентите.

Погледнете го видеото.

 

 

 

Можеби ќе ве интересира

Американската компанија „Гугл“ постави подводен кабел

admin

Во Египет откриена нова комплетно зачувана пирамида

Biba

Дигиталната претпазливост им помага на родителите да ги заштитат децата од можни закани преку интернет

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.