Автомобилизам

Фолксваген одржа специјален настан за испорака на најскапиот голф во историјата

Volkswagen организираше специјален настан за купувачите на најскапиот Golf во историјата на овој модел. Се одржа во Autostadt, Волфсбург, каде што купувачите ги добија своите автомобили.

За да одбележи две децении од постоењето на Golf R, Volkswagen ја претстави верзијата 20 Years Edition на моќниот хечбек со погон на четири тркала во 2022 година. На купувачите во Германија им беше достапен по цена од 59.995 евра, а на почетокот на годинава беше претставен речиси истиот автомобил како Golf R 333 со уште повисока цена до 76.410 евра, што го прави најмоќниот Golf досега. И покрај астрономската цена, за осум минути се продадени 333 автомобили.

И додека моделот 20 Years Edition беше достапен за клиенти од неколку земји освен Германија, овој R 333 беше ексклузивен за клиентите на германскиот пазар. Не само што е најскапиот Golf во историјата, туку овој модел е и поскап од технички супериорниот Audi RS3, кој е придвижуван од помоќен мотор со пет цилиндри. Најмоќниот хечбек од Волфсбург е ривал на Porsche 718 Cayman S според цената.

Volkswagen организираше специјален настан за клиентите во Autostadt, Волфсбург, каде што ги добија своите автомобили. Токму Autostadt беше привремен дом за повеќе од 20 идентично одредени примероци на Golf R 333 обоен во вар металик жолта боја. Сите имаат Estoril црни тркала од 19 инчи, издувен систем Akrapovič со четири издувни цевки, како и DSG менувач. Под хаубата се наоѓа 2,0-литарски турбо бензински мотор кој развива 328 КС и 420 Nm вртежен момент, што овозможува забрзување од 0 до 100 km/h за 4,6 секунди и максимална брзина од 270 km/h по отстранувањето на електронскиот ограничувач.

Слични написи

Од 2030 година, Форд на клиентите во Европа ќе им нуди само електрични автомобили

dart

Тојота и Субару подготвуваат хечбек за 2022 година

dart

„Оживеаниот“ Jaguar XJ Coupe е луксузна модерна класика со 400 КС

dart

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.