ФИФА го спаси светското првенство во Катар

 

Официјално, ФИФА објави дека на светското првенство во фудбал во Катар 2022 година ќе играат 36 наместо 48 репрезентации, идеја на која дојде порано претседателот Џани Инфантино.

Извршниот одбот на ФИФА ја разгледуваше можноста на Мундијалот да заиграат 48 држави од кои повеќето држави околу Катар, но сепак, поради осетливоста на ситуацијата, реши да се откаже од идејата за ова првенсто, но најави дека во Мексико 2026 година најверојатно ќе бидат 48 учеснички.

 

 

Забрането е копирање на текстот!