Технологија

Фејсбук блокира профили во САД

Неодамна Фејсбук реши да блокира профили кои пласираат лажни вести, а се на територијата на САД. Компанијата отстрани стотици профили што објавувале лажни вести.

Во соопштението што Фејсбук го даде за јавноста се вели дека поради тешки прекршувања на правилата за користење на мрежата одреден број на профили се отстранети од мрежата.

Според известувањето, точно 559 Фејсбук страници и 251 профил се отстранети од мрежата. Исто така се отстранети и профили што биле вклучени во пропагандни цели, а биле раководени од локации надвор од САД.

Важно е да се истакне дека сите овие профили и страници пласирале вести со хушкачки карактер и биле со лажни информации.

Можеби ќе ве интересира

Форд креираше куќичка за кучиња која ги блокира надворешните звуци

Biba

Играта Fortnite минатата година ја заврши со заработка од 2,4 милијарди долари

Biba

Израелците испратија робот кој ќе ја истражува Месечината

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.