Select Page

Фернандо Торес објави крај на својата кариера

Фернандо Торес објави крај на својата кариера

 

Шпанскиот фудбалер Фернандо Торес официјално изјави дека ја завршува својата фудбалска кариера.

На својот твитер-профил, Торес вели дека после 18 години дошло време за завршување на плодната фудбалска кариера и дека деталите за неговата одлука ќе ги објави во недела на прес-конференција во Токио, каде што игра во токискиот клуб Саган Тосу.

Фернандо Торес својата кариера ја започна во Атлетико Мадрид во 2001 година и за нив играше сè до 2006 година. Се афирмираше како еден од најдобрите напаѓачи во светот. Потоа следеше трансферот во Ливерпул, каде што ја продолжи својата брилијантна кариера. Откако го напушти Ливерпул, премина во Челси.

Токму трансферот на Торес вреден 50 милиони евра од Ливерпул во Челси беше зачетникот на абнормалните обештетувања при трансферите од еден во друг клуб, кои со секоја следна година енормно се зголемуваа. Навивачите на Ливерпул никогаш не му простија што се префрли во конкурентскиот тим.

Торес по Челси замина во Милан, од каде што се врати во Атлетико Мадрид.

Кариерата ја завршува во Јапонија.

 

Наши пријатели

Патување низ времето

Follow Us

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.