Спорт

Федерер слави 15 години од првата титула за најдобар тенисер на светот

На денешен ден, втори февруари 2004 година, Федерер беше за прв пат прогласен за најдобар тенисер на светот. Цели 15 години тој е во врвот на тенисот.

Швајцарскиот тенисер го има и рекордот на најдолг престој на врвот на АТП листата, дури 310 недели.

Тој е дваесет и третиот тенисер во историјата што се искачил на врвот на тенисот.

Во моментот е шестопласиран, а пред него се Андерсон, Дел Потро, Зверев, Надал и Ѓоковиќ.

Во кариерата има освоено 99 титули, од кои 20 Гренд Слем.

Можеби ќе ве интересира

Во најава големи промени во трансферите на фудбалерите

admin

Македонскиот ракометен шампион Вардар отпатува за Крањска Гора

admin

Сантјаго Бернабеу – чудото од 500 милиони евра

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.