Федерер го доживеа својот најбрз пораз во последните 16 години

 

Швајцарецот Федерер на турнирот во Синсинати во меч од осминафиналето, загуби од русинот Андреј Рубљев со резултат 2:0 во сетови.

По само 62 минути игра Рубљев го елиминираше и со тоа Федерер го доживеа најбрзиот пораз во последните 16 години.

Неодамна Швајцарецот изјави дека по поразот на турнирот Вимблдон, каде што изгуби од Ѓоковиќ во финалето, десет дена не пипнал рекет и очигледно е дека излегувањето од форма го зема својот данок.

Последниот ваков пораз Федерер го доживеа во 2003 година кога за 54 минути беше елиминиран од Франко Сквилари со 2:o во сетови.

 

 

Забрането е копирање на текстот!