Забава

Факти за човечката крв кои сигурно не сте ги знаеле

Општо е познат фактот дека крвниот систем во човечкото тело е неверојатно комплициран. Затоа водењето сметка и чувањето на кардио-васкуларниот систем е од огромна важност. Многумина немаат доволно познавање на основните работи за крвниот систем.

  • Човекот може да опстане без пулс. Во 2012 година лекарите вградиле уред кој на 55 годишниот Крег Луис му овозможиле крвта да му циркулира низ телото, но без пулс.
  • Стен Ларкин живеел без срце дури 555 дена. Толку време поминал Ларкин чекајќи трансплантација. Уредот што му го овозможувало тоа го носел во специјален ранец. Понекогаш играл и кошарка иако бил без срце.
  • Човекот може да преживее и ако изгуби 40 % од својата крв. Се разбира ако во вистински момент се изврши трансфузија.
  • Дури 21 % од срцевите инфаркти се случуваат во понеделник. Лекарите сметаат дека тоа е поради лачење на хормонот на стрес заради почетокот на работната недела.
  • Крвната група влијае на нашето здравје. Луѓето со нулта крвна група не се подложни на кардио-васкуларни болести.
  • Енергетските пијалоци го менуваат начинот на работа на срцето. Научниците откриле дека после консумирање на енергетски пијалоци се зголемува количината на кофеин дури за 3 пати, влијае на нормалната работа на срцето, и може да предизвика инфаркт, па дури и смрт.
  • Карактерот на личност често зависи од крвната група. Научниците откриле дека постои директна врска меѓу крвната група и личноста. Во Јапонија веруваат дека крвната група влијае и на успехот на една личност.

Слични написи

Fiat 500 си доби место во престижниот Музеј за современа уметност во Њујорк

Biba

Најмалку компатибилни хороскопски знаци

dart

Какви се во кревет хороскопските знаци

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.