Здравје

Ублажете ја мачнината при патување со природни состојки

Според статистиката, еден од три патника страда од проблеми со гадење при патување. Оваа состојба се вика кинетоза и влијае на голем процент од популацијата.

Постојат природни состојки кои можат да ви помогнат кога ќе се најдете во оваа ситуација.

Повеќе видови на чаеви можат да ви помогнат, како камилица, лаванда и нане. Чаевите консумирајте ги без шеќер и мед за да спречите спротивен ефект.

Ѓумбирот е одличен лек против мачнина. Ги намалува непријатните ефекти, без оглед на тоа дали го консумирате свеж или исушен. Земете мало парче ѓумбир, коцка од 1 см или мало лажиче ѓумбир во прав половина час пред да тргнете и безбедни сте од мачнината.

 

Можеби ќе ве интересира

Неколку причини зошто треба да почнете со станување во 5 часот наутро

dart

Телесната болка се намалува ако го држите повреденото место

Biba

Редовното јадење риба го намалува ризикот од инфаркт

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.