Технологија

Турците го најавија прототипот на првиот летечки автомобил

 

“Бајкар” е турска компанија за производство на дронови, која покрај дронови реши да се обиде и во дизајн и производство на летечки автомобил.

Инженерите на “Бајкар” го најавија прототипот на летечки автомобил, кој доколку се произведе, ќе биде првиот таков производ направен во Турција.

Главниот технолошки директор на компанијата, Селџук Бајрактар, изјави дека компанијата веќе осум месеци работи на техничката документација, идејното дизајнирање, тестирањето и производство на прототип.

 

 

Летечкиот автомобил со назив “Чезери” се очекува да биде завршен овој септември и да биде прикажан на најголемиот турски саем за аеровселенска технологија Технофест.

Интересно е да се истакне дека летечкиот автомобил го добил името по исламскиот инженер Ал Чезери, кој живеел и работел од 1136-1206 година.

Компанијата “Бајкар” е основана во 1984 година, а наменета е за производство на вооружени и невооружени беспилотни летала, контролни системи, симулатори и системи за авионика.

 

Можеби ќе ве интересира

Скафандерите на НАСА се преголеми за женскиот тандем што требаше да оди на вселенска прошетка

Biba

SpaseX објави фотографија од првото суборбитално летало

Biba

Huawei P30 Pro ја доби наградата “Смартфон на годината”, што ја доделува EISA

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.