Забава

Трите најчести грешки при перење алишта кои ја уништуваат облеката

Ако сакате вашата облека подолго да изгледа нова, важно е да знаете како правилно да ја перете. Постојат неколку вообичаени грешки на кои сите забораваме да обрнеме внимание.

Сите знаеме дека треба да ја переме долната облека одделно, но повеќето од нас сепак ја перат заедно за да заштедите време. Тантелите, свилените материјали и волната и кашмирот треба да се перат со слични парчиња облека за да се спречи нивното растегнување или кинење.

Повеќето машини имаат можност за перење деликатна облека.Доколку на вашата машина сè уште не е достапна таа можност, перете ја облеката на 30 степени со бавно центрифугирање.

 

Ако имате некои алишта кои се значително повалкани од другите, задолжително исперете ги одделно или рачно за да избегнете пренесување дамки. Оставете ги алиштата со тврдоглави дамки да киснат до еден ден во мијалник или леген.

Многумина од нас, исто така, често забораваат да ја перат темната и светлата облека одделно. Ова правило особено треба да важи ако перете ново парче облека.

На пример, никогаш не ги перете светлите бои како жолта, светло сина и портокалова со нешто темно сино или виолетово.

Слични написи

Најмладата баба на светот добила внук на 23 години

Biba

Бродови кои мистериозно исчезнале без трага

admin

Изолираната тврдина каде што е откриена вакцината против чума

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.