Сцена

Том Хенкс призна дека го снимил „Кодот на Да Винчи“ само за парите

Том Хенкс во новото интервју за Њујорк Тајмс призна дека популарната трилогија за Кодот на Да Винчи во која тој ја играше главната улога е „бесмислена“, но во исто време не жали што добил значителни пари за толкување на ликот на Роберт Ленгдон.

Хенкс откри дека потпишал за филмската франшиза базирана на најпродаваните романи на Ден Браун, како „комерцијален потфат“.

Тој не се воздржа од негативни мислења за целата приказна и ја окарактеризира како „историски точна како што филмовите за Џејмс Бонд веродостојно покажуваат шпионажа“.

„Боже, тоа беше комерцијален потфат“, рече Хенкс, додавајќи дека продолженијата за Роберт Ленгдон се „морничави“ и дека кодот на Да Винчи е „бесмислен“.

Том ги играше главните улоги во сите три филма: „Кодот на Да Винчи“ од 2006 година, „Ангели и демони“ во 2009 година и „Пеколот“ во 2016 година. Сите три трилери ги режираше Рон Хауард.

Сите филмови го следат професорот од Харвард Роберт Ленгдон – експерт за уметност, икони и религиозни симболи – кој бил прислушуван за да ги искористи своите неверојатни вештини за меѓународните истражители кои се обидуваат да решат комплицирани убиства.

Книгите веднаш станаа бестселери, но повеќето критичари ги критикуваа филмовите, а Хенкс призна дека ја презел главната улога – што му донесе околу 20 до 25 милиони долари во продолжението – за „добра заработка“.

„Нема ништо лошо во добрата трговија, под услов да е навистина добра трговија“, изјави Том за Њујорк Тајмс.

Тој се присети и на својот 40-ти роденден, кој го прослави на снимањето: “‘Ние снимавме ноќе во Лувр. Ги сменив панталоните пред Мона Лиза! Ми донесоа роденденска торта во Големиот салон! Кој може да го има тоа искуство? Има ли цинизам? По ѓаволите – не!“

Можеби ќе ве интересира

Кејт Винслет денес го прославува својот четириесет и трети роденден

admin

Музички легенди што ќе влезат во Rock ‘N’ Roll Hall of Fame во 2019

Biba

Лејди Гага освои Златен глобус

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.