Select Page

Токио, град од соништата

Токио, град од соништата

Токио, главниот град на Земјата на изгрејсонцето, маѓепсува со својата футуристичка архитектура, неверојатната кулинарска сцена и врвните продавници.

Овој град со популација од 35 милиони жители, основан е во XII век под името Едо. Зборот Токио значи “источен град” и тој е еден од најнаселените градови во светот.

Токио е централното место на јапонската политика, економија, култура и образование, а воедно е и деловен и финансиски центар на источниот дел на Азија.

Овој град изобилува со знаменитости, кои доколку некогаш ја посетите Јапонија, мора да ги видите. Уено е кварт во кој се наоѓа најголемиот парк во градот, во кој има илјада црешови стебла. Во овој кварт може да ги посетите и  Tokyo National Museum, National Museum of Western Art, Tokyo Metropolitan Art Museum, како и зоолошката градина.

Паркот Уено

 

Tokyo National Museum

 

National Museum of Western Art

 

Tokyo Metropolitan Art Museum

 

Зоолошката градина во Уено

 

Гинза е кварт во градот со најмногу продавници, ресторани и ноќни клубови. Секој  бренд кој нешто значи во светот на модата има своја продавница во овој кварт. Некогаш во тој кварт се наоѓала ковачница на сребрени пари, по која и целиот крај го добил своето име. Гинза, исто така е познат и по најскапиот квадрат на градежно земјиште на светот. Квадратот на простор за градење достигнува неверојатни 100.000 американски долари.

 

Во квартот Маруночи се наоѓа спектакуларната Царска палата. Маруночи е кварт со прекрасни згради, а на патот до Царската палата може да уживате во многуте штандови идеални за туристите кои сакаат да ја видат историјата на Јапонија.

Царската палата

Асакуса е можеби единствениот дел на Токио во кој може да ја почувствувате вистинската атмосфера на традиционална Јапонија. Тука се наоѓаат едни од најубавите храмови во градот, опкружени со ресторани и дуќани. На улиците кои водат до храмовите може да си купите традиционална јапонска облека, стапчиња за јадење и разни слатки.

Посетете ја Јапонија и видете ја културата која е многу различна од нашата.

Наши пријатели

Патување низ времето

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.