Автомобилизам

Тесла Роудстер од втората генерација ќе има забрзување како Формула 1 болид

 

Новиот Тесла Роудстер чиј прототип беше прикажан уште во 2017 година, наскоро би можел да биде прикажан во продукциска верзија.

Елон Маск веќе се пофали дека новиот Тесла Роудстер ќе го подигне нивото и перцепцијата на електричните автомобили на едно сосема ново ниво. Иако ќе чини не помалку од 200 000 долари, овој автомобил ќе нуди перформанси во класата на конкурентите што чинат милион долари.

Лансирањето од 0-100 km/h би требало да биде помало од 1,9 секунди, до 160 km/h би требало да стигне за околу 4,2 секунди и најголемата брзина би требало да биде околу 402 km/h.

 

Слични написи

Telluride новиот SUV за осум лица на KIA

Biba

Суператрактивниот концепт на ауди

Biba

Мерцедес ги напаѓа БМВ и Ауди

admin

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.