Автомобилизам

Сè поизвесно е појавувањето на SUV од Bugatti

До скоро оваа информација би се оквалификувала како смешка на годината, но шефот на Bugatti Стивен Винкелман, изјави дека е прашање на време кога првиот SUV ќе ја види светлината на денот.

Според изјавите на Винкелман, кога е во прашање комфорот, нивниот SUV би ги напаѓал Bentley Bentayga и Rolls Royce Cullinan, а по перформанси Lamborghini Urus.

Од Bugatti се приклучуваат на двоецот за кој никогаш не мислевме дека ќе произведат возило различно од спортски тркач, Ferrari и Aston Martin.

Извори наведуваат дека првиот SUV на Bugatti ќе ја има основата и ликот на Chiron од кого ќе го позајми и моторот.

Слични написи

Норвешка е рекордер по бројот на продадени електрични автомобили

Biba

Тојота во јануари ќе го прикаже новиот спортски GR Yaris

Biba

Škoda Scala ја освои престижната награда „Red Dot“ за 2019 година

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.