Гастрономија

Супа со тортелини и спанаќ

 

Потребни состојки:

300 г сечкан спанаќ (може и смрзнат)

1 сечкан морков

1/2 патлиџан исечен на парчиња

450 мл пилешки бујон

250 г тортелини со сирење

1/4 лажица сув босилек

1/4 лажица ситно сечкан лук

сол и бибер по вкус

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере на шпорет ставете го пилешкиот бујон, спанаќот, морковот и патлиџанот. Загревајте ја супата додека да проврие, потоа намалете ја температурата.
  2. Додајте ги тортелините и варете на тивко 10-15 минути или додека да се сварат.
  3. Зачинете со босилек, лук, сол и бибер.
  4. Послужете ја супата додека е топла.

На здравје!

 

Слични написи

Дали знаете колку се намалува рокот на траење на јогуртот ако не се чува во фрижидер?

Biba

„Пијан“ коктел од лубеница кој одлично ќе ве разлади

dart

Брзо колаче со ореви

Biba

Овој сајт користи колачиња за подобрување на корисничкиот интерфејс. Прифати Прочитај

Почитувани! Не е дозволено копирање на текстови од Прекрасен свет.